Štěnice štípance

Ať už bydlíte v domě, bytě nebo provozujete ubytovací zařízení, je důležité uvědomit si, že štěnice ložní je velmi odolný hmyz, který bez krmení vydrží přežít až několik měsíců. Schopnost štěnice přežít bez příjmu potravy závisí také na teplotě daného prostoru.

Chování štěnice

Štěnice ložní sají krev z vašeho těla zejména z paží, nohou, páteře, obličeje, rukou. Krev sají všechna vývojová stadia štěnic. Bývá zvykem, že nejčastěji pijí krev cca 1 - 2 hod. před rozedněním. Štěnice mohou sát krev iu lidí spících i ve dne. Při dlouhém hladovění a vysokém výskytu se doba sání a predispoziční místa mohou zásadně změnit. Dospělé štěnice sají krev cca 10 až 15 minut, nejmladší zhruba 3 minuty. Typická jsou 3 bodnutí v nepravidelné linii, která bývají žertovně pojmenovaná v literatuře jako "snídaně, oběd, večeře". Po nakrmení se štěnice vrátí do svých úkrytů, kde tráví potravu, následně začnou znovu hledat poživeň.

Štěnice mají velmi vyvinuté ústní ústrojí, probodávají kůži a do ranky vpouštějí antikoagulanty a další látky jako hydraluronidázy, proteázy a kinázy. Krev sají z vlásečnic, ale mohou sát krev iz poškozených tkání. Samotné bodnutí člověk nepociťuje, nepříjemné jsou svědící kožní reakce. Tyto reakce jsou nespecifické a prakticky nelze odlišit od bodnutí jiného hmyzu. Nicméně reakce lidí jsou individuální, přičemž se může stát, že nebudete mít žádné příznaky po štípnutí. U většiny lidí se štípnutí projeví vznikem červených a později i svědících kožních vyrážek o průměru 1 – 2 cm na zmíněných částech těla. Uštípnutí připomíná například štípanec od komára. V případě, že člověk je citlivější nebo má oslabenou imunitu, mohou způsobit také zdravotní problémy jako je horečka či otoky.