Štěnice ložní

Štěnice ložní se v dnešní době nachází téměř na celém světě. Od roku 1980 se jejich výskyt enormně zvýšil. Přítomnost štěnic byla charakteristická hlavně pro rozvojové země, ale po čase se začaly šířit iv rozvinutých zemích.

Výskyt štěnic je alarmující v zemích jako je USA, Kanadav části Evropy. Příčiny nárůstu počtu štěnic nejsou známy, ale mohli bychom ho připsat migrační politice, cestovnímu ruchu a v neposlední řadě i odolnosti vůči většině insekticidům.

Podrobně o štěnicích v jednotlivých sekcích

Co je to štěnice ložní?

Štěnice ložní je oválný rezavě - hnědý hmyz o velikosti cca 4-8mm. Je to prakticky parazit, který se živ krví, ve volné přírodě ho nenajdete. Na svou oběť útočí v nočních hodinách, během spánku hostitele. Během dne se ukrývá u svého hostitele na teplých a tmavých místech - matrace, postele, nábytek, za obrazy, pod tapetami atp. Je odolná, vydrží teploty od -17 °C do +49 °C.

Samice klade vajíčka 2 - 5 někdy až 7 denně, za svůj cca 14 měsíční život jich naklade zhruba 500. Vajíčka jsou lepkavá, samička si je přilepuje na nepřístupná tmavá místa. Při pokojové teplotě 24 ° C se z nich cca za 6 - 20 dní vylíhnou 1mm průhledné nymfy 1. stadia, které se potřebují nasát krve, aby mohli přejít do dalších nymfálních stádií. Při příznivých podmínkách pro štěnici k dospělosti to trvá do 30ti dnů. V teplejším období saje krev každý druhý až třetí den, v chladnějším přibližně jednou týdně. Krev saje tam, kde pokožka je tenčí - krk, oblast kotníku, zápěstí, ale i hřbet ruky... Za 5 -10 minut intenzivního sání krve se štěnice ukryje a Vám zůstávají svědivé až bolestivé štípance.

Jsou štěnice ložní nebezpečné?

Štěnice jsou otravný hmyz, který znepříjemňuje život lidem po nocích. Jelikož je světloplachá, v noci je nejaktivnější. Štěnice Vás mohou dovést k psychologovi, ano přesně tak, i odborník mívá noční můry! V případě, že člověk je citlivější nebo má oslabenou imunitu, mohou způsobit také zdravotní problémy jako je horečka, případné otoky. Je pravděpodobnost jedna k miliardě, že právě Vy se vyspíte na hotelu, kde před Vámi spal člověk s HIV ai jeho i Vás poštípala štěnice. Zatím ale nebylo prokázáno nic, co by štěnice ložní přenásala.

Po dezinsekci štěnic je třeba prostředí opustit?

Používáme prostředky, které jsou zařazeny jako nejedy, nejsou zdraví škodlivé, jsou účinné především na štěnice a jiný druh hmyzu, ale je třeba mít na zřeteli i tak je to chemie jako například savo! Prostředí nemusíte opustit, stačí vyvětrat ošetřené prostory.

Štěnice se ještě vrátí?

Zásah proti štěnicím ošetří Váš byt, ne byt sousedů! Přestože přípravky jsou vysoce kvalitní s účinností cca 8 týdnů, není 100% že se štěnice neobjeví znovu od Vašich sousedů. V případě velkého zamoření není vyloučení migrace v rámci bytů, migrují přes zástrčky, ve spárách od vedení radiátorů, stupačky, v letních obdobích i přes vnějších obvodových zdí.

Jak se šíří štěnice?

Štěnice se šíří migrací obyvatelstva, která je způsobena hlavně turistikou a cestováním za prací. Štěnice se k Vám mohou dostat iz hnízda, které máte pod oknem.

Souvisí se slabou hygienou?

Slabý hygienický status není příčinou výskytu štěnice ložní, i když mnozí lidé se toho domnívají. Štěnice trápí i luxusní domy, nejlepší hotely, přičemž hygiena v 5* hotely je hygiena na místě.